Kiedy transakcja zbycia składników majątkowych firmy jest wyłączona z opodatkowania
Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Konrad Bartuzel radca prawny i starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
Co do zasady dostawa składników majątkowych przez przedsiębiorcę podlega opodatkowaniu VAT, wyjątkiem jest zbycie dostawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Regulacja ta zakłada wyłączenie z opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa, to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta